Kamp or Glamp?
Posebno mi je zadovoljstvo da pišem ovaj blog, iz više razloga. Jedan od njih je da ovo nije bilo naše klasično putovanje na koje smo se danima spremale, pravile plan, brojale kilometre, pakovale hranu, nosile protuotrov za zmije (šalim se), štapove za penjanje, cipele, štikle. Zapravo, krenule smo sa rancem i nekoliko stvari, što je bilo i više nego dovoljno. Reč je, naime o dva glamping rezorta u Srbiji (odmah da se ogradim, nisu jedini, svašta sam videla da se zove glamping, ali su ovi jedini koje bih ja tako u ovom momentu nazvala bez griže savesti pod punom pravnom odgovornošću). Za one kojima je termin nepoznat, reč glamping nastala je od izraza glamorous camping. Neko dovitljiv se setio kako bi bilo sjajno uživati u luksuzu, a ipak ostati u šatoru, sa pogledom na more, u dubini šume, polju lavande, obrisima ravnice ili valovima vinograda. Tako je maštovitošću kreatora nastao novi koncept putovanja, koji je postao apsolutni hit u regionu, pa tako i kod nas. Privlači nas, sa jedne strane glamur, sa druge beg od civilizacije kroz kampovanje, a najbolje od svega je da ova kombinacija od nas ne zahteva nikakve napore, tj. ne moramo ništa da radimo. Ovde reč viralno i stres ne postoje! Imperativ je da budete razmaženi, opušteni i apsolutno odsečeni od spoljnjeg sveta, savetujemo vam da i telefone ostavite u kolima. Ne trebaju vam na ovih nekoliko luksuznih kvadratnih metara snova za vas. Instagram je deo glamura samo dok je na slici, ostatak zadržite za sebe: mirise, ukuse, zvukove i apsolutno meditativno stanje uma i tela. Vaš povratak u hipnotički hedonizam je ono što je poenta koncepta. A oba ova mesta o kojima će biti reč su uspela u tome. Ovo nije avanturističko putovanje, ovo nije putovanje sa “all in” narukvicom gde vas služe 24/7, ne treba vam navigacija, a ni poznavanje jezika. Ono što vam ipak treba jeste da naučite da uživate u trenutku, da naučite kako je to kada vam sat ne treba, alarm vas neće buditi, komšije nemate, a u najgorem slučaju može na vratima da vam se pojavi radoznala veverica. Ništa vam se neće specijalno “desiti”, niti je ideja ovog vida turizma nešto na šta smo inače navikli na nekima od prethodnih putovanja.
U članku koji sledi pročitaćete naša iskustva o dva reprezentativna glamping mesta u Srbiji. Svakog od njih bih posebno uzela kao reper svim budućim sledbenicima. Jedan se nalazi u Sremskim Karlovcima, Lala Vineyard, drugi, Buzzoffski, u Zasavici. Ako glamping znači glamurozno mesto, koje predstavlja luksuz na neverovatnom mestu, uz to pruža osećaj da se osećate kao u magičnom balonu kojim lebdite iznad situacije i ništa drugo ne postoji osim ovoga, ovde i sada, onda su to ova dva mesta. Ne postoje problemi, ne postoji gužva i zvonjava telefona, vika, stres i nervoza. Ovde sve staje i aktivira se dugme “reset”. Molim čitaoce da mi oproste što ću odvojeno da pišem o ova dva glampinga, jer ih tako i posmatram i ni u kom kontekstu (osim jednakosti po stepenu uživanja), ih ne mogu porediti. Isto tako me nemojte pitati koji je bolji, boljeg nema. Oba su savršena u svojoj ljudskoj perfekciji uklopljenoj sa prirodom. Preko Instagrama sam saznala za oba i u roku od dva vikenda je i pala odluka posetiti što pre (dok vremenski uslovi dozvoljavaju). Imale smo ludu sreću da je vreme u septembru bilo idealno.
Lala Vineyard se nalazi na nepunih pola sata od Novoga Sada, u Sremskim Karlovcima. Četiri šatora ušuškana u vinogradu, sa predivnim pogledom na Frušku Goru, uz mogućnost piknika u vinogradu, korišćenja bicikala ili opuštanja pored bazena. Zvuči rajski, zar ne? Tako i jeste. Šatori su luksuzno opremljeni, a zanimljivo je da ne morate da nosite čak ni svoje kozmetičke preparate jer Lala koristi svoje proizvode organskog porekla kako bi sa tehničkom vodom mogla da zaliva vinograd. Još vas nisam oduševila? Čekajte.
Ujutro vam ljubazni domaćini donose doručak na trem, uz izlazak sunca koji golica vaša stopala i narandžaste zrake zore, koja vas kroz listove vinove loze poziva u novi dan.
Ovde se ne radi o lancu poznatih hotela u kojima ste samo broj. Svaki detalj u šatorima je pažljivo koncipiran i realizovan. Teško je opisiv taj osećaj kada si saučesnik svemu tome, drugačiji, privilegovan, makar na dan. Svako zaslužuje ulogu u ovom kratkometražnom filmu. Lala nije pet ni kids friendly, što daje posebnu čar, novu notu ugođaju i kategorizuje posetioce. Šatori su apsolutno bezbedni, zatvaraju se i zaključavaju, nema nikakve buke i sasvim sam sigurna da vam je odmor ovde zagarantovan. Glamurozan odmor! Sve ljubitelje vina, Lala će uputiti u obližnje vinarije na degustaciju, jer “When you are in Rome…”, a Karlovcu su svakako mesto dobrog vina.
Sa druge strane Buzzoffski cabins se nalaze u samom centru specijalnog rezervata prirode Zasavica. Buzzoffski kao pojam je nastao od reči buzz off – zbrisati, šmugnuti, pobeći. Iskreno, nismo mogle na bolje mesto zbrisati. U rezervatu postoje samo dve kućice, na 10minuta hoda udaljene jedna od druge, obe su pet friendly, a jedna je prilagođena i za vaše mališane. Naš mališan ima 9 kilograma, četiri noge i fobiju od svih ostalih životinja. Na desetine konja, krava, magaraca i svinja se šeta po rezervatu, nema šta, na pravo mesto smo ga dovele. Prva kućica se zove Mirka, druga Mozak na pašu. Ono što je savršeno je što se nalazite u luksuzu dok oko vas osim životinja nema nikoga. Katarina, domaćin i idejni tvorac svega ovoga je sve uvezla iz Švedske, pa tako možete biti među prvima u Srbiji koji će koristiti kompostni wc (da, i ja sam u sred noći guglala šta je to), posmatrati zvezde sa najudobnijeg kreveta dok pijuckate vino i slušate muziku sa tranzistora. Jesam li rekla da je apsolutno ekološki osvešćen i osim toga što svakim odlaskom na “tron” doprinosite lepoti nekoj biljčici, isto tako je i energija solarna i prostor perfektno, pametno iskorišćen. Kućice imaju ogromen prozore i tu noć kada smo mi noćili je bio pun mesec. Ja, koja inače nisam fan punog meseca sam bila opčinjena prizorom: pod plavetnilom neba prošaranog zvezdama su blistale grive na desetine konja pod našim prozorom, osvetljeni mesečinom ispuštajući zvukove prirode koji me nisu plašili, nego me mamili da zajedno sa njima provedem noć, da što duže traje, jer sam znala da ovako nešto više nikada neću videti. Ujutro je bila magla i nismo imale veličanstven izlazak sunca kao prethodni vikend, ali sama ta nepreglednost ravnice prošarana životinjskim svetom koji se budi nas uči da poštujemo više svet oko sebe. Jer svaki dan jeste poklon, a naš domaćin Katarina se pobrinula da već u prvim momentima boravka ovde shvatimo koliko je taj poklon zvani život dragocen. Boravile smo u kući Mozak na pašu, i kako i sintagma zvuči, tako nam je i bilo. Kako se u kuće ulazi kroz sam vizitorski centar Specijalnog rezervata prirode, u okviru vizitorskog centra nalazi se i restoran gde možete jesti gulaš od mangulice ili meze od različih suhomesnatih proizvoda i sireva. Inače, sir od magarca koji se ovde proizvodi je jedinstven u svetu i kilogram košta 1000 eura.
Mnogo puta sam izgovorila reč luksuz, odmor i glamur. Slučajno? Ne verujem.
Za kraj moram da kažem isto što i na početku: ne pitajte me koji je lepši, bolji, autentičniji, harizmatičniji, udobniji, glamurozniji. Kako Lala, tako i Buzzoffski su glampinzi kroz različite načine plasirani. Ipak, jedna stvar im je zajednička: Nezapamćeno punjenje baterije na neobično kreativan način u dodiru sa prirodom, vraćanje čoveka prirodi uz veliki podsetnik o bitnosti malih stvari u životu. Svet je mali, gužva je na planeti postala velika, sve smo manji i nebitniji. Postavite sebe na prvo mesto. Neka vam najveći izazov u danu bude slikanje sa magarcem ili ispijanje šampanjca na tremu šatora. Budite sebi glamurozni a neka vam dragulj dana bude taj da nije bitno koji je dan i koliko je sati.
Neka ti najveća avantura bude da isključiš telefon.
i
Mozak na pašu.